Grób Benity von Falkenhayn

Benita von Falkenhayn  została skazana na karę śmierci w dn. 16.02.1935r. Wyrok (ścięcie toporem) został wykonany przez kata Karla Gröplera na dziedzińcu więzienia Plötzensee o poranku 18.02.1935 r.

Żrodła

W kilku źródłach udało mi się znaleźć (niekiedy sprzeczne) informacje o miejscu, gdzie pochowano ciało Benity.

Bogusław Wołoszański w kilku miejscach (np. Wojna, miłość, zdrada) podaje informację, że trumnę złożono na berlińskim cmentarzu, tuż obok mauzoleum Manfreda von Richthofena.

Nazwisko Richthofen pojawia się również w artykule NY Evning Post z dn. 20 lutego 1935 roku pt. Ścięta kobieta pochowana obok von Richthofena. W artykule tym znajduje się informacja, że zwłoki pochowano na cmentarzu Kaiserwilhelm Memorial Cemetery.

Witold Kurpis w Berlińskiej misji pisze, że ciało Benity zostało skremowane a urna "spoczywa na cmentarzu przy Kaiser Wilhelm Gedächtniskiche".

Podobną informacje jak Kurpis podaje Marian Zacharski w swoich książkach o Jerzym Sosnowskim. "Benita została pochowana (...) na cmentarzu Kaiser Wilhelm Gedächtniskiche przy Fürstenbrunner Weg".

Zupełne inne miejsce pochowania Benity podaje Marek Łuszczyna w książce Igły. Według tego autora jest to aleja 25, rząd 23, grób 117 na cmentarzu Friedhof Heerstrasse w Berlinie.

Poszukiwania

Aby odnaleźć grób Benity von Falkenhayn kilka razy byłem w Berlinie odwiedzając kilka cmentarzy, napisałem wiele maili oraz wykonałem wiele telefonów. I to wszystko byłoby niepotrzebne gdyby nie jeden mały błąd pracownika cmentarza.

Dość szybko ustaliłem, że Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskiche (Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma) to kościół ewangelicki położony w centrum Berlina w pobliżu ulicy Kurfürstendamm. Natomiast przy Fürstenbrunner Weg 69-79 znajduje się Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis-Kirchhof czyli Cmentarz Pamięci Cesarza Wilhelma. Druga nazwa tego cmentarza to Luisenkirchhof IV. Na cmentarzu uzyskałem telefoniczną informację, że grób Benity znajduje się w kwaterze CIG 24. Jednak na miejscu okazało się, że na cmentarzu Luisenkirchhof IV nie ma kwatery o tym numerze. Pracownicy poinformowali mnie, że nie wiedzą kto podał telefoniczną informację o numerze kwatery. I że mają duże braki w archiwum cmentarza i w tym momencie nie są w stanie ustalić czy i gdzie znajduje się grób.

Spróbowałem wtedy pójść śladem Wołoszańskiego. Jednak na cmentarzu Invalidenfriedhof, gdzie w 1935 roku znajdował się grób Manfreda von Richthofena uzyskałem informację, że na tym cmentarzu nie ma grobu Benity von Falkenhayn. Podobną informację uzyskałem na Friedhof Heerstrasse. Okazało się nawet, że nawet nie ma kwatery o numerze, którą podał Marek Łuszczyna w Igłach.

Nie dały też rezultatu prośby o pomoc skierowane do kilku instytucji, które posiadają dane na temat miejsc pochówków w Berlinie.

Flori(a) von Richthofen - matka Benity

Wiedziałem, że matka Benity po śmierci swojego pierwszego męża (ojca Benity) wyszła za mąż za jednego z przedstawicieli rodu von Richthofen i w momencie śmierci swojej córki nosiła nazwisko Flori von Richthofen. Dlatego spróbowałem poszukać grobu matki Benity, która jak przypuszczałem, została pochowana obok męża. I to był dobry trop.

Po przejrzeniu wielu stron internetowych udało mi się odnaleźć grób Flory i Olwiga von Richthofen. Daty urodzin i śmierci mocno uprawdopodabniały wersje, że jest to grób matki i ojczyma Benity von Falkenhayn. Ale najważniejszy był fakt, że grób znajdował się na cmentarzu Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis-Kirchhof. Gdy telefonicznie uzyskałem potwierdzenie powyższych faktów oraz numer grobu (DIG 23) wszystko stało się jasne. To był grób matki Benity a pierwsza informacja z cmentarza o numerze kwatery w której była pochowana Benita (CIG 24) zawierała literówkę, zamiast C powinno być D.

Oczywiście postanowiłem sprawdzić wszystko na miejscu. Szybko okazało się, że grób matki i ojczyma istnieje a obok znajduje się puste miejsce. Pracownicy cmentarz szybko ustalili, że w miejscu tym pochowana była Benita von Falkenhayn. Dodatkowo okazało się, że w niemieckojęzycznym leksykonie osób pochowanych na cmentarzach berlińskich znajduje się kobieta pod nazwiskiem Falkenhagen - krótki opis postaci oraz dokładny opis miejsca pochówku świadczy, że autor miał na myśli Benitę von Falkenhayn

80 lat od śmierci

Według Marka Łuszczyny (autora książki Igły) przedstawiciele polskiej ambasady w Berlinie nie są "bliżej zaznajomieni ze sprawą Niemki, uhonorowanie jej miejsca spoczynku kwiatami nie jest przewidywane." Za kilka miesięcy mija 80 lat od śmierci Benity von Falkenhayn i Renate von Natzmer. Może to dobry powód aby polska ambasada w Berlinie lub inne państwowe instytucje przypomniały sobie o wydarzeniach sprzed 80 lat.

Grób Benity von...
Grób Benity von Falkenhayn1 Grób Benity von Falkenhayn1
Grób Benity von...
Grób Benity von Falkenhayn2 Grób Benity von Falkenhayn2
Grób Benity von...
Grób Benity von Falkenhayn3 Grób Benity von Falkenhayn3
Grób Benity von...
Grób Benity von Falkenhayn4 Grób Benity von Falkenhayn4
Grób Benity von...
Grób Benity von Falkenhayn5 Grób Benity von Falkenhayn5
Grób Benity von...
Grób Benity von Falkenhayn6 Grób Benity von Falkenhayn6
Grób Benity von...
Grób Benity von Falkenhayn7 Grób Benity von Falkenhayn7
Grób Benity von...
Grób Benity von Falkenhayn8 Grób Benity von Falkenhayn8

Komentarze 

 
+2 # Jacek55 2015-02-03 04:33
Po przeczytaniu ksiazki Berlinska Misja, zafascynowany postacia Benity, a zwlaszcza jej niezwykla Kobiecoscia, na co wskazuje ostatnia wola przed scieciem, poprosila o czerwona szminke, pojechalem na grob. Dotarlem pod wskazny adres przy Fuerstenbrunner str. Zapalilem znicz, polozylem czerwona roze i czerwona szminke. Bylo to pomiedzy 1980 - 1981 rokiem. Od administratora cmentarza uzyskalem informacje, ze grob Benity: ist seit 2 Jahren nicht mehr in Betrib, co oznacza, ze za grob nikt nie placi i w kazdej chwili moze on zostac usuniety.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
0 # Administrator 2015-02-15 23:25
Panie Jacku, pamięta Pan może jak wtedy wyglądał grób? Czy była jakaś tablica/krzyż czy też było tak jak teraz (tak jak na powyższych zdjęciach)?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
0 # jacek55 2015-02-23 21:48
Witam Pana, pamietam, ze grob wygladal identycznie jak ten na zdjeciach, sama, marnej jakosci trawa. Nie pamietam juz, czy byla tam tabliczka, ale zaryzykowalbym, ze jej nie bylo, obelisku rowniez, ze od Vervaltungu dostalem tylko pozycje na cmentarzu, a tam zastalem to co widac na zdjeciu, tym trzecim od lewej i ze byl to grob blisko jakiegos naroznika. Przeanalizowale m rowniez, ze moja wizyta na cmentarzu byla raczej w latach pomiedzy 1986 - 1988. Pozdrawiam, jb jacek3454@interia.eu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
0 # jacek55 2015-02-23 21:59
...po napisaniu odpowiedzi cofnalem strone do zdjec i zobaczylem, ze na planie jest tak jak zapamietalem, narozna pozycja grobu, jb
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
0 # jacek55 2015-02-23 22:59
...jeszcze zerknalem do googlemaps i przeczytalem, ze cmentarz nazywa sie podobnie jak zapamietalem: Luisenfriedhof (w mojej pamieci bylo, ze Sophie-Luise). A rowno tydzien temu mielismy 80-ta rocznice smierci Hrabiny!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
0 # Administrator 2015-02-25 19:41
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Chodzi mi coś po głowie w związku z grobem Benity ale spodziewając się braku efektów trudno się zmobilizować.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
0 # jacek55 2015-02-25 20:31
Moze warto by sprobowac dotrzec do swiadomosci, chocby niektorych, poprzez nadanie nazwy jakiejs ulicy, imieniem Hrabiny. W zakladce obrazy dla Benity, na jednym ze zdjec widac gleboki smutek na jej twarzy. Wyobrazilem sobie, ze to zdjecie wykonano w areszcie, kiedy miala swidomosc swojego smutnego losu. Szkoda, ze wysilek Jerzego Sosnowskiego i Hrabiny poszedl na marne i zlekcewazono ich bezcenne informacje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
0 # jacek55 2015-02-25 20:43
W sieci znalazlem opis procedury nadawania nazw ulicom, tu dla Boleslawca, ale pewnie jest to powszechna procedura!?
mzs2.boleslawiec.pl/.../?p=671
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
+1 # Jozef 2016-01-14 21:13
Dobry pomysł.
Przychylam sie, spróbuję to miejsce odwiedzić i postawić świeczkę. Za dobre wspomnienie jej o nas
Jozef
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
+1 # Administrator 2016-01-15 11:42
Zachęcam. Na cmentarzu jest niewielki sklepik z dewocjonaliami. Obsługuje go miła Polka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
+1 # hyrus 2016-02-04 14:44
Przykre, że dwie kobiety, które poświęciły życie dla Polski leżą w zapomnianych grobach. Polska placówka w Berlinie, powinna opłacić grób Benity i ustawić tam tablicę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
+1 # ewa 2017-02-23 23:16
własnie teraz tvp HISTORIA pokazuje serial "pogranicze w ogniu" i odcinki o jerzym i benicie (rola ewy sałackiej)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
+1 # Administrator 2017-02-27 19:04
Pani Ewo, na wiosnę (prawdopodobnie w kwietniu) na jednym z programów Discovery będzie nowy film o Sosnowskim. Jak będę znał dokładną datę to podam na stronie.
A "Pogranicze w ogniu" oczywiście oglądałem :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
0 # Patryk 2018-02-18 11:59
Odwiedzilem dzis cmentarz Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis-Kirchhof. Niestety w miejscu wskazanym w artykule znajduja sie dwa nowe nagrobki z 2017 roku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
0 # Administrator 2018-02-18 20:16
:-(
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
+1 # Kuno von Lichtenstei 2020-08-16 14:36
To skandal, że Benita von Falkenhayn nie została uhonorowana przez państwo polskie za, które oddała życie. W śledztwie nie wydała nikogo. Cześć Jej pamięci!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj